V roce 2024 nám poslanci ČR připravili několik legislativních změn, týkající se našich vozidel. Pár změn, a to doslova, přinesli i v oblasti povinného ručení, a my se jsme si pro vás připravili výtah toho podstatného, na co se připravit.
Zelená (bílá) karta
Nový zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla nabyl účinnosti již 1. dubna 2024. Mimojiné naši zákonodárci do legislativy zakotvili významné změny, týkající se řidičů zahradních traktůrků, golfových vozíků, ale především elektrokoloběžek, motorových koloběžek, Seagwayů a dokonce golfových vozíků. Ale tím vás nebudeme dnes zatěžovat a ti, kteří až v tuto chvíli přišli na to, že se něco změnilo, máte možnost si změny nastudovat zde.
My se zaměříme na změny v oblasti zelené karty. Již od jara se někteří řidiči oháněli tím, že není potřeba u sebe mít vůbec doklad o povinném ručení. Nebyla to tak úplně pravda, toto platí až teď, od 1.10.2024. Během několika let tento doklad dozrál několika změn, od přechodu ze zelené na bílou, následně postačující jeho elektronická verze, třeba v telefonu, a počínaje dnešním dnem ho nemusíte mít vůbec sebou. Samozřejmě stále myslíme doklad, pojištění uzavřené mít musíte. Dnes totiž začne fungovat vyhledávání v online evidenci (ne)pojištěných vozidel České kanceláře pojistitelů v reálném čase a Policie ČR tak bude moci při silniční kontrole ihned ověřit, zda máte sjednané, a hlavně platné povinné ručení.
Takže si to shrneme, v současné době v ČR nemusíte u sebe mít při řízení vozidla občanku/pas, osvědčení o registraci vozidla ani řidičák, a ani zelenou (bílou) kartu. Stačí se policii pouze řádně identifikovat, což v praxi znamená, že byste měli příslušníkům při kontrole sdělit vaše pravdivé údaje kvůli ztotožnění, vše ostatní si zjistí sami. Pokud budete mít v plánu laškovat, a při řešení přestupku nahlásit jméno, či údaje svého nepřítele třeba, můžete riskovat zajištění a trávení času na nejbližší služebně, než budete ztotožněni. A možná k tomu dostanete nějaký "nášup" v rozsahu přestupku, či obvinění.
Na druhou stranu ale víte, že se po vás policista nemůže jen tak vozit jen proto, že uvedené doklady nemáte.
Mimo ČR doklady mějte vždy u sebe, zelenou (bílou) kartu ovšem můžete mít již v elektronické podobě.
Platba povinného ručení
Při placení povinného ručení dochází k zásadní změně, která, pokud si nebudete dávat dobrý pozor a nebudete věnovat svou pozornost smluvním podmínkám dané pojištovny, se může proměnit ve vaši velkou noční můru...nebo taky velmi drahou.
Počínaje dnešním dnem totiž bude nutné pojistné zaplatit před počátkem platnosti pojištění, přesněji platba už bude muset být připsána na účet pojišťovny. Doposavad to platilo tak, že pojistka platila od sjednání pojištění, kdy jste si sjednali pojistku, a vy jste ji mohli zaplatit třeba až za 14 dní.
V online světě totiž smlouva obvykle vzniká zaplacením pojistky, nikoli jen odsouhlasením podmínek. Tedy zjednodušeně řečeno, kdo bude chtít být od října pojištěn hned, bude muset platit ihned.
Je potřeba připomenou, že jen některé banky umí okamžité platby, přičemž aby byl převod skutečně okamžitý, musí jej umět také banka příjemce, což může být při vaší potřebě pojištění "teď" být problém. Na druhou stranu, některé pojišťovny provozují vlastní platební brány, kde rovněž zaplatíte ihned. V tomto případě, jak se platba připíše, tak ji spáruje s číslem smlouvy a automaticky zašle do evidence České kanceláře pojistitelů nejen den, ale i přesnou hodinu, kdy bylo pojištění sjednáno. Hodně nás zajímá, jak to bude probíhat u makléřů, jejichž služby spoustu firem a jednotlivců využívá a na koho se pak svede vznikající problém. No, necháme se překvapit.
Jestliže se vám teď od října nepodaří pojistku s vybranou okamžitou platností uhradit ihned, může se vám stát, že pojišťovna původně zadaný počátek pojištění odsune na následující den, popřípadě po týdnu čekání na platbu návrh smlouvy (není zaplaceno = smlouva neplatí) zruší.
Provozem vozidla bez platné odpovědnosti se provozovatel vozidla vystavuje nebezpečí pokuty od České kanceláře pojistitelů či policie. Navíc v případě zavinění nehody se může stát doživotním dlužníkem, jelikož způsobené škody půjdou v plné výši za ním.
Proto vás upozorňujeme, čtěte důkladně nejen pojistné podmínky, ale i platební podmínky a hlavně možné důsledky pozdější platby, ať pak nejste nepříjemně zaskočeni.
Přejeme vám mnoho šťastných kilometrů a co nejméně starostí, spojených s případným plněním pojišťoven!
Kommentare